Kolęda 2010 – sprawozdanie

Ks. Proboszcz odwiedził 200 rodzin – nie przyjęło 27%
Ks. Jakub odwiedził 700 rodzin – nie przyjęło 17%

Ilość osób przyjmujących jest duża z czego bardzo się cieszymy. Niestety na Os. 40-lecia ponad 30% parafian nie przyjęło kolędy. Z tym wiąże się także aktywność parafian w życiu parafialnym, uczestnictwo w Mszach św. – bardzo słaba na os. 40-lecia

Najważniejsza w odwiedzinach duszpasterskich jest wspólna modlitwa za rodzinę, rozmowa o bieżącej sytuacji rodziny i na temat spraw parafialnych.

  • Dzieci – Cieszy nas fakt spotkań na Eucharystii w niedzielę na 11.30. Dzieci są zaangażowane co ułatwia im uczestnictwo we Mszy św. Widzimy jednak małą ilość dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej oraz brak dzieci na Mszy św. pierwszopiątkowej.
  • Młodzież – zapraszamy młodzież do angażowania się w życie parafii. Gimnazjaliści. Przypominamy, że okres przygotowania do Sakramentu Bierzmowania trwa 3 lata, składa się ze spotkań, uczestnictwa w nabożeństwach i Mszach św.  Młodzież otrzymała tzw. indeksy – nie jest to tylko i wyłącznie jakiś przymus – Sakramenty są sprawą dobrowolną każdego człowieka, ale jeśli ktoś już chce przyjąć Bierzmowanie, to musi spełnić pewne warunki, a przecież nie są to warunki nadzwyczajne. Jest grupa młodzieży, która spędza Mszę św. i nabożeństwa na dworcu PKP, warto  zainteresować się czy młodzi idąc do kościoła do niego dochodzi.
  • Rodzina – cieszymy się z wielu nowych rodzin w parafii, wiele młodych małżeństw. Jednak jest też wiele rozwodów i wiele związków niesakramentalnych nie mających żadnych przeszkód! Zawsze chętnie błogosławimy związki małżeńskie i nie wiąże się to z wielkimi wydatkami. Zachęcamy i zapraszamy młodych do zawierzenia swojej nowej drogi życia Jezusowi.
  • Osoby starsze – są otoczone opieką duszpasterską poprzez różne spotkania i grupy duszpasterskie. Osoby chore odwiedzamy z Komunią św. i zachęcamy do przyjmowania Komunii św. Powraca sprawa Sakramentu namaszczenia: Sakrament udziela się żyjącym, a więc nie udziela się Sakramentu chorych osobom zmarłym. Nie ma sensu też oczekiwanie na ostatnie chwile życia, ale prosimy zgłaszać ten Sakrament wcześniej, kiedy pogorszy się stan zdrowia lub istnieje jakieś poważne niebezpieczeństwo. Kiedy nastąpił zgon nie udzielamy Sakramentu namaszczenia, możemy się udać oczywiście do domu z modlitwą za zmarłego.

Bardzo dobrze przyjmowani są wśród chorych szafarze Komunii świętej, którzy odwiedzają chorych z wielkim oddaniem. Dziękujemy im za to.

Ogólnie dużą radość sprawia zespół muzyczny dziecięcy i młodzieżowy, ministranci, zauważone są też ministrantki. Jest czytane chętnie pismo Nasza winnica oraz odwiedzana strona www naszej parafii.

Na zakończenie pragniemy podziękować naszym Drogim Parafianom za każdy otwarty dom, dziękujemy za wspólną modlitwę, dziękujemy za ofiary złożone na budowę kaplicy – zebraliśmy 14.500 zł, za wspólne rozmowy, trudne pytania, wątpliwości. Nie sposób odwiedzić całej parafii, gdyż wzrasta liczba domów i parafian, ale wszystkich obejmujemy naszą modlitwą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.