Ogłoszenia parafialne

O G Ł O S Z E N I A                   P A R A F I A L N E
  III Wielkiego  Postu                      24. 03. 2019r.

 

1. W Imię Boże rozpoczynamy Parafialne Rekolekcje Wielkopostne. Witamy w naszej wspólnocie ojca Kazimierza Tyberskiego ze Zgromadzenia Ojców Oblatów Maryi Niepokalanej.   Nauki rekolekcyjne dziś na każdej Mszy św., w poniedziałek, wtorek i środę   o godz. 10:00 w Kościele Filialnym i o godz. 19:00  w Kościele Parafialnym. We wtorek zapraszamy chorych i starszych Parafian na Mszę św.    z sakramentem namaszczenia chorych o godz. 10:00 w Kościele Filialnym. Każdego dnia pół godziny przed każdą Mszą św. różaniec św. w intencji parafii    i spowiedź św. W środę o godz. 18:40 – Nowenna do MBNP. Dziś po Mszy św. o godz. 11:30 – spotkanie formacyjne dla rodziców dzieci klas 3 przygotowujących się do I – Komunii św. Można nabyć Paschaliki na stół wielkanocny przy bocznym wejściu /7 zł/.

 1. W tym tygodniu:

 • w poniedziałek – Uroczystość Zwiastowania NMP. Na wieczornej Mszy św. będzie można rozpocząć Dzieło Duchowej Adpopcji Dziecka Poczętego. Parafian, którzy przez kolejne 9 miesięcy będą się modlić o ocalenie zagrożonego życia dzieci prosimy o zabranie ze sobą świec. Zapraszamy do wspólnej modlitwy rodziny, małżonków, wszystkich przygotowujących się do małżeństwa, mamy w stanie błogosławionym, małżonków, którzy modlą się o dar potomstwa. Po Mszy św. wieczornej modlitwa do Ducha św. i modlitwa wstawiennicza. O godz. 17.00 – warsztaty artystyczne dla dorosłych. Temat: ozdoby wielkanocne.

 • we wtorek wieczorna Msza św. i nowenna za wstawiennictwem św. ojca Pio 

 • w środę – dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej rozpoczną Rekolekcje Szkolne /do piątku/. Poprowadzi je o. Tomasz Pawlukowski SSCC z Owińsk.  Całodzienna adoracja  Pana Jezusa rozpocznie się od godz. 13:30 – /dyżur pełni Maryjna Straż Najświętszego Sakramentu – TYDZIEŃ 4. Nie ma kręgu biblijnego.

 • w piątek

nie ma Drogi Krzyżowej z udziałem dzieci o godz. 16:45 /będzie podczas rekolekcji szkolnych/,

o godz. 17:30 – adoracja Pana Jezusa i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego,

po Mszy św. wieczornej /ok. 18:40/ Droga Krzyżowa dla wszystkich Parafian,

 • w sobotę

–  o  godz. 09:30  warsztaty parafialne dla dzieci. O godz. 12:00 spotkanie Parafialnego Zespołu Liturgicznego. O godz. 19:00 Młodzież klas 7, 8  i III Gimnazjum zapraszamy w ramach przygotowania do sakramentu bierzmowania  na wieczór skupienia. Potrwa on do godz. 20:30. Będzie możliwość spowiedzi św.

 1. Biuro parafialne czynne w czwartek i sobotę. Intencje Mszy św. przyjmujemy w zakrystii, a także chętnych na Pielgrzymkę do Grecji /25.06 – 6.07.2019r./.

 2. Podziękowania:

–  za wszelką pomoc na probostwie i przy naszych kościołach,

–  za ofiary na cele inwestycyjne,

– za składaną daninę diecezjalną /koperty na ten cel są wyłożone przy wyjściu   z kościoła/,

– za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego, /możemy je składać do skarbonki przy wejściu głównym/.

 1. Zapraszamy chłopców do służby ministranckiej. Zgłoszenia w zakrystii u ks. Bartka.

 2. Trwa akcja Parafialnego Zespołu CaritasTytka charytatywna. Można przez zakup żywności i środków chemicznych wspomóc przygotowanie paczek dla potrzebujących pomocy naszych Parafian na zbliżające się święta wielkanocne. Tytki z opisem są na stolikach przy wyjściu z kościoła. Składamy je w zakrystii do niedzieli 7 kwietnia.

 3.  
 4. Organizujemy wyjazd dla młodzieży od 6 klasy Szkoły Podstawowej w góry do Lipnicy Wielkiej od 10-16.08.2019r. Koszt 550 zł. Zapisy /z wpłatą 100 zł/ u ks. Bartka.

 5. Polecamy prasę katolicką: /Przewodnik Katolicki i Gość Niedzielny, Misyjne Drogi/. Jest też parafialna gazetka “Nasza Winnica”. Ze stolika można zabrać bezpłatny numer gazetki Fundacji Małych Stópek.

Duszpasterstwo Mężczyzn Archidiecezji Poznańskiej zaprasza na Męską Drogę Krzyżową pod przewodnictwem JE Ks. Biskupa Zdzisława Fortuniaka w piątek 5 kwietnia 2019 o godz. 19.30, ulicami Ostrowa Tumskiego.  Początek przed gmachem Seminarium Duchownego, ul. Wieżowa 2/4. Poszczególne stacje będą prowadzone przez różne grupy i wspólnoty męskie Archidiecezji Poznańskiej.

——————————————————–

SZKOŁA OJCOSTWA ŚWIĘTEGO JÓZEFA
http://www.dmap.archpoznan.pl/wy…/szkola-ojcostwa-sw-jozefa/

Drodzy mężowie i ojcowie (przyszli, obecni i duchowi) zapraszamy Was do Szkoły Ojcostwa Świętego Józefa.

W Szkole będziemy się uczyć Miłości (J 4,16). Każde dziecko jest darem od Boga Ojca, a my jesteśmy jego ziemskimi opiekunami – jak Święty Józef dla Jezusa.

Jeśli masz w sercu pragnienie odkrycia piękna i odpowiedzialności darów: małżeństwa i ojcostwa zapraszamy Cię do wspólnego wzrastania, wspierania i dzielenia się własnym świadectwem oraz doświadczeniem by małżeństwo i ojcostwo stało się naszym najważniejszym powołaniem po największej męskiej godności byciu synem/dzieckiem Bożym.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 09.03.2019r. w naszej parafii w salce parafialnej po Mszy Świętej o godz. 19:00.

Szkoła Ojcostwa Świętego Józefa obejmuje 10 spotkań formacyjnych, które mają zachęcić do złożenia dobrowolnego, świadomego i uroczystego zobowiązania ojcowskiego na ręce kapłana przez Bogiem w Trójcy Świętej Jedynym i rodziną.

Szkołę Ojcostwa Świętego Józefa pobłogosławili ks. Bp Damian Bryll i ks. Proboszcz Tomasz Woźniak.

Niech Święty Józef mocą Ducha Świętego pomoże nam właściwie odczytać i realizować plan Boży dla mężczyzny, męża i ojca na wzór Jezusa, amen! Do zobaczenia.

Szkoła Ojcostwa Świętego Józefa edycja 4 – tematy spotkań:

09.03 2019r. 1. Przedstawienie tematu i zawiązanie wspólnoty: Duchu Święty otwórz nasze serca, umysły i pozwól Ci działać – Rz 8,26-30.

08.04.2019r. 2. KONFERENCJA PANA JACKA PULIKOWSKIEGO „WZORZEC MĘSKOŚCI” – Łk 15,11-32. ZAPRASZAM RÓWNIEŻ PANIE, WSZYSTKICH PARAFIAN I GOŚCI.

11.05.2019r. 3. Powołanie do małżeństwa. Wpływ relacji małżeńskiej na relacje z dziećmi – Ef 5,21-33.

08.06.2019r. 4. Powołanie do ojcostwa. Wpływ naszej relacji z Bogiem na relacje z dziećmi – Rdz 28,26-31.

13.07.2019r. 5. I .Mężczyzna jest głową rodziny. II. Ojcostwo Duchowe – Mt 1,18-25.

10.08.2019r. 6. Pobłogosław mi ojcze. Boża moc ojcowskiego błogosławieństwa i władzy rodzicielskiej – Rdz 28,10-17.

14.09.2019r. 7. KONFERENCJA PANA MIECZYSŁAWA GUZEWICZA „PRAWDZIWA MĘSKOŚĆ FUNDAMENTEM MAŁŻEŃSTWA I OJCOSTWA” – J 12,13-20. ZAPRASZAM RÓWNIEŻ PANIE, WSZYSTKICH PARAFIAN I GOŚCI.

12.10.2019r. 8. I. Walka duchowa w małżeństwie. II. Zagrożenia duchowe dla rodziny – Łk 4,1-13.

09.11.2019r. 9. „Jaki ojciec taki syn” – sztuka uczenia dziecka wartości – Łk 2,41-52.

14.12.2019r. 10. Bądź mężczyzną! Dlaczego jestem za życiem?! Dlaczego jestem przeciwny „kulturze śmierci”?! – Pwt 30,15-20.

Styczeń 2020. Uroczyste zobowiązanie złożone na ręce kapłana przed Bogiem w Trójcy Świętej Jedynym i rodziną – Koh 5,1-6. Rodzinne spotkanie w salce przy kawie, herbacie, słodkościach i podsumowanie.

Terminy (zwłaszcza wakacyjne) mogą ulec zmianie. Więcej informacji u osoby odpowiedzialnej, tel.: 661220944 – Łukasz.

——————-

PIELGRZYMKA DO GRECJI – ŚLADAMI ŚWIĘTEGO PAWŁA

1 DZIEŃ: wyjazd ok. godz.5.00 przejazd przez Czechy, Słowację, Węgry do Serbii; (obiadokolacja, nocleg)

2 DZIEŃ: śniadanie; przejazd przez Serbię do Grecji. Zakwaterowanie w hotelu położonym koło Salonik (obiadokolacja, nocleg)

3 DZIEŃ: KAVALA – FILIPPI – SALONIKI śniadanie; wyjazd  do  Kavali: spacer po mieście, starożytnym porcie Neapolis, miejscu rozpoczęcia działalności św. Pawła na kontynencie europejskim. Filippi: zwiedzanie ruin  rzymskiego i greckiego miasta, amfiteatru oraz miejsca uwięzienia św. Pawła. Saloniki: nawiedzenie kościołów Mądrości Bożej i św. Demetriusza, spacer po nabrzeżu;(obiadokolacja, nocleg)

4 DZIEŃ: SALONIKI – VERIA – METEORY – KALAMBAKA śniadanie; przejazd do Verii – starożytna Berea – zwiedzanie wzgórza św. Pawła; przejazd  do  Klambaki-Meteory – kompleks „napowietrznych klasztorów” – nawiedzenie wybranego  klasztoru, podziwianie panoramy z okolicznych punktów widokowych; (obiadokolacja, nocleg)

5 DZIEŃ: KALAMBAKA – DELFY – ATENY śniadanie; przejazd do Delf – zwiedzanie ruin starożytnego, pogańskiego sanktuarium,   klasztor  Świętego  Łukasza  z  zachowanymi bizantyjskimi mozaikami; przejazd w okolice Aten ( obiadokolacja, nocleg)

6 DZIEŃ: ATENY – LOUTRAKI śniadanie; zwiedzanie stolicy Grecji: Akropol, Areopag, Agora, zmiana warty przed  Parlamentem, nawiedzenie katolickiej katedry św. Dionizego Areopagity; czas  wolny   spacer  po starym mieście. W  godzinach popołudniowych  przejazd do nadmorskiej miejscowości Loutraki (obiadokolacja, nocleg)

7 DZIEŃ: POLOPONEZ śniadanie; wyjazd na PELOPONEZ – przejazd przez Kanał Koryncki; zwiedzanie Myken: Grób Agamemnona, Brama Lwów;  Epidavros:  Sanktuarium Asklepiusa, starożytny teatr;   Nafplio – pierwsza stolica Niepodległej Grecji;  powrót do hotelu (obiadokolacja, nocleg)

8 DZIEŃ: ODPOCZYNEK NAD MORZEM śniadanie;  dzień  wolny – wypoczynek, kąpiel  w morzu  (obiadokolacja, nocleg), (dla  chętnych rejs łajbą  przez  Kanał Koryncki )

9 DZIEŃ:  KORYNT – PATRAS śniadanie – czas wolny; wykwaterowanie; przejazd do St. Koryntu – miejsce gdzie nauczał Apostoł Paweł – zwiedzanie terenów archeologicznych; przejazd do Patras – zwiedzanie Kościoła z relikwiami Św. Andrzeja; przejazd do portu – zakwaterowanie na prom relacji: PATRAS – ANCONA (statek wypływa  ok. godz: 17:00) obiadokolacja, nocleg na promie – kabiny 4-os. wewnętrzne

10 DZIEŃ:  ok. 14.00 przypłynięcie do Ancony;  przejazd w ok. Padwy (obiadokolacja, nocleg)

11 DZIEŃ: PADWA – WIEDEŃ śniadanie: przejazd do Wiednia: objazd Ringu, przejazd na Kahlenberg – zwiedzanie; przejazd do Czech; (obiadokolacja, nocleg)

12 DZIEŃ: śniadanie; przejazd do Olomunca – zwiedzanie Rynku Górnego z Kolumną Trójcy Przenajświętszej – wpisana na listę UNESCO, z gotycko renesansowym ratuszem z Orlojem (podobnym do praskiego); przejazd na Świętą Górkę (Svaty Kopecek) – barokowy ośrodek ruchu pielgrzymkowego z bazyliką Nawiedzenia Marii Panny; wyjazd do Polski; powrót do Czerwonaka ok. 21.30/22.00

TREMIN: 25.06 – 06.07.2019

CENA: 950zł + 550 euro

Cena zawiera:* przejazd komfortowym autokarem / klimatyzacja, video, barek z ciepłymi i zimnymi napojami/, * przeprawę promową z Patas da Ancony, *10 noclegów w  hotelach**/*** / pokoje 2,3 osobowe z łazienkami/,*1 ncoleg na promie kabiny 4-osobowe wewnętrzne,

*11 śniadań i 11 obiadokolacji ( w cenie woda, inne napoje płatne dodatkowo), * ubezpieczenia

KL i NNW, * opiekę pilota, *przewodnika w Grecji, * zestawy Tour Guide,      

Cena nie zawiera: *  biletów wstępu, na które potrzeba ok. 80 euro

———————————————————————————————-

PARAFIALNA PIELGRZYMKA

NA PODLASIE

Św. Woda – Sokółka – Kruszyniany – Supraśl – Białowieża – Białystok – Tykocin

od 05.08.2019r. do 09.08.2019r.

Dzień 1 – wyjazd godzina 05.00

Przejazd do Świętej Wody koło Białegostoku, Msza św. przed obrazem Matki Bożej Bolesnej Królowej Podlasia po czym wysłuchamy historii tego miejsca na   obiadokolację i nocleg udamy się do Białegostoku

Dzień 2 – po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie z przewodnikiem;

Sokółka – kościół pw. św. Antoniego gdzie nastąpiło wydarzenie eucharystyczne, Msza św., Kruszyniany – zwiedzanie Meczetu Tatarskiego oraz degustacja potrawy Tatarskiej, powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3 – po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie z przewodnikiem;

 Hajnówka – Cerkiew Prawosławna, Białowieża – Rezerwat Pokazowy Żubrów, spacer po Białowieży, Msza św. czas wolny. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg

Dzień 4 – po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie z przewodnikiem;

 Supraśl – Muzeum Ikon, Białystok – Pałac Branickich z zewnątrz, starówka, Katedra, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, bł. ks. Michał Sopoćko Msza św. czas wolny. Powrót do hotelu, obiadokolacja przy muzyce, nocleg.

Dzień 5 – po śniadaniu i wykwaterowaniu przejazd do Tykocina

Zwiedzanie miasteczka, Msza św. zamek Zygmunta Augusta, synagoga. Po czasie wolnym i obiedzie powrót do Poznania. Planowany przyjazd w późnych godzinach wieczornych.

Cena 800 zł. od osoby

 W cenie:

 • przejazd autokarem ( klimatyzacja, barek, video, wc )
 • zakwaterowanie w pokojach 2 osobowych z łazienką
 • wyżywienie śniadania i obiadokolacje
 • wieczór przy muzyce
 • wstępy do zwiedzanych obiektów
 • przewodnik miejscowy
 • ubezpieczenie
 • degustacja potrawy tatarskiej

————————————————————————————————————————————————–

D z i ę k u j e m y

4 FESTYN PARAFIALNY “Spotkanie u Serca”

– Parafialnemu Zespołowi Caritas za wielkie serce, poświęcony czas, przygotowanie i zaangażowanie,
– Panu Piotrowi Illmerowi za koordynację przygotowania sceny i stoisk oraz Parafianom za ich pomoc w przygotowaniu i pomocy przy posprzątaniu /Januszowi, Mirosławie, Pawłowi, Janowi, Pawłowi, Maciejowi, Agnieszce, Kacprowi, Filipowi, Grzegorzowi/ i wszystkim pomagającym,
– Parafianom czuwającym przy stoiskach,
– Paniom z warsztatów artystycznych,
– Parafiankom, które upiekły przepyszne ciasta,
– Parafianom za ofiarowanych 600 fantów, 
– dzieciom z sobotnich warsztatów parafialnych z Panią Marleną Mirka za przygotowanie wystroju sceny,
– Sołectwom w Czerwonaku za pomoc i wypożyczenie sprzętu,
– Hufcowi Czerwonak im. Wojska Polskiego za wypożyczenie sceny,
– Broker Sound za nagłośnienie,
– Lepszej Gminie Czerwonak,
– Straży Gminnej w Czerwonaku,
– Ochotniczej Straży Pożarnej z Czerwonaka,

Występującym:
– Pani Małgorzacie Kościelniak – za konferansjerkę,
– Scholii parafialnej z Panią Joanną Łukasik,
– Kapeli Muzycznej z Murowanej Gośliny,
– Klubowi Seniora z P. Stanisławem Kaczmarkiem
– Dzieciom z opiekunami z Przedszkoli: “Dzieci z Leszczynowej Górki” z Czerwonaka i “św. Cecylii” z Kicina, 
– Młodzieży ze Szkoły Podstawowej z P. Małgorzatą Tomczak,
– Siostrom Sobczaczkom,
– Seniorom z P. Krysią Dyba,
– P. Kazimierzowi Matuszewskiemu,Tym, którzy nas wsparli:

Tym, którzy nas wsparli: 
– CUKIERNI PIĘTKA,
– KWIACIARNI “U BOŻENY”,
– RESTAURACJI BERGAMOTKA,
– GMINNEJ SPÓŁDZIELNI SAMOPOMOC CHŁOPSKA  w Czerwonaku,
– Firmie SŁAWEX, – Firmie Auto Complex PHU Nyczka i Nyczka,
– Firmie DULL,
– Firmie PODIUM TROFEA SPORTOWE,
– Firmie ZŁOTY HAK, 
– Agencji reklamowej MARED
– Panu Waldemarowi Kuryś,
– Państwu Żarnowieckim /SKLEP NASIENNO-OGRODNICZY – KWIACIARNIA/,
– Państwu Annie i Arkadiuszowi Jelińskim,
– Panu Jaromirowi Korta,
– Pani Edycie Wawrzyniak /MUSTANG SERVICE/,
– Panu Jakubowi Madura,
– Pani Beacie Skrzypczyk,
– Panu Marianowi Świętek,
– Państwu Dobrochowskim

…………………………………………………………………………………………………………………………………I

Pielgrzymka
Kalwaria Zebrzydowska – Zakopane – Lewocza – Ludżmierz – Wadowice
    06.08.2018 do 10.08.2018   /lista zamknięta, zakończona/

Dzień 1 – godzina 05.00 wyjazd do Kalwarii Zebrzydowskiej – msza św. – zwiedzanie
sanktuarium z przewodnikiem – po czasie wolnym przejazd do Białego Dunajca zakwaterowanie – obiadokolacja – nocleg.

Dzień 2 – po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie z przewodnikiem; Ludźmierz – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala, Msza św. – czas wolny.  Nidzica – zwiedzanie zamku Dunajec – spacer po koronie zapory na Jeziorze Czorsztyńskim. Przejazd do Sromowiec Kąty na spływ tratwami flisackimi do Szczawnicy po czasie wolnym powrót do hotelu – obiadokolacja – nocleg.

Dzień 3 – po śniadaniu wyjazd z przewodnikiem na zwiedzanie Zakopanego sanktuarium M.B. Fatimskiej z Mszą św. – cmentarz na Brzysku – wjazd kolejką na Gubałówke – Jaszczurówka – skocznia narciarska – czas wolny na Krupówkach – sanktuarium M.B. Jasnogórskiej w Bachledówce – powrót do hotelu, obiadokolacja, czas wolny – nocleg.

Dzień 4 – po śniadaniu wyjazd z przewodnikiem na Słowację do sanktuarium Maryjnego w Lewoczy po Mszy św. i czasie wolnym na starówce – powrót do hotelu obiadokolacja przy muzyce – nocleg.

Dzień 5 – po śniadaniu i wykwaterowaniu przejazd do Wadowic po Mszy św. – zwiedzaniu Domu Rodzinnego Jana Pawła II – obiedzie z degustacją kremówek wyjazd w kierunku Poznania. Planowany przyjazd w późnych godzinach wieczornych.

Cena 800 zł.

W cenie ; przejazd autokarem ( klimatyzacja barek video wc )
zakwaterowanie w pokojach 2 osobowych z łazienką
wyżywienie śniadania, obiadokolacje, obiad w drodze powrotnej
wstępy do zwiedzanych obiektów
przewodnik miejscowy
ubezpieczenie
spływ tratwami flisackimi

 

………………………………………………………………………………

PIELGRZYMKA DO WŁOCH

Z OKAZJI 50-TEJ ROCZNICY ŚMIERCI ŚW. OJCA PIO

W TERMINIE 24.06-02.07.2018

ZAKOŃCZONA

1 dzień – wyjazd o godz. 5.00; przejazd przez Polskę, Czechy, Austrię do Tarvisio

2 dzień – przejazd do ASYŻU – zwiedzanie Bazyliki Św. Franciszka i Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej

3 dzień – przejazd do CASCI – nawiedzenie Sanktuarium Św. Rity – patronki od spraw trudnych

i beznadziejnych; przejazd do RZYMU – pobyt na WATYKANIE , zwiedzanie Bazyliki Św. Piotra,

nawiedzenie Grobu Świętego Jana Pawła II

4 dzień – cd. zwiedzania RZYMU, udział w Audiencji Generalnej, spacer po antycznym Rzymie

– od Placu Weneckiego przez Kapitol, Forum Romanum do Coloseum;

zwiedzanie Bazyliki Św. Jana na Lateranie, Święte Schody

5 dzień – cd. zwiedzania RZYMU – spacer po barokowym Rzymie – od Schodów Hiszpańskich

przez Fontannę di Trevi, Panteon do Placu Navona; zwiedzanie Bazyliki Matki Boskiej Większej

6 dzień – przejazd na MONTE CASSINO – zwiedzanie Klasztoru i Bazyliki Św. Benedykta, chwila zadumy

na Cmentarzu Żołnierzy Polskich, przejazd do SAN GIOVANNI ROTONDO

– zwiedzanie Sanktuarium Św. Ojca Pio

7 dzień – przejazd do MONTE SANT`ANGELO – nawiedzenie Groty Św. Michała Archanioła;

przejazd do LANCIANO – nawiedzenie Sanktuarium najstarszego Cudu Eucharystycznego,

przejazd do MANOPPELLO – nawiedzenie Sanktuarium Świętego Oblicza

8 dzień – przejazd do LORETO – zwiedzanie Sanktuarium Świętego Domku; przejazd do PADWY

– zwiedzanie Bazyliki Św. Antoniego,

9 dzień – wyjazd w kierunku Polski; ok. 1.00-2.00 powrót do Czerwonaka

Cena: 1085 zł + 270 euro

Cena zawiera:

* przejazd komfortowym autokarem / klimatyzacja, video, barek z ciepłymi i zimnymi napojami/,

* 8 noclegów – hotele ***/ pokoje 2,3 osobowe z łazienkami /

* 8 śniadań i 8 obiadokolacji (napoje do obiadokolacji płatne dodatkowo),

* ubezpieczenia KL i NNW,

* opiekę pilota,

* zestawy słuchawkowe

Cena nie zawiera:

* biletów wstępu i lokalnych przewodników, przejazdów komunikacją miejską w Rzymie – płatne dodatkowo

u pilota 45 euro