60-lecie kapłaństwa Benedykta XVI

Uroczystość świętych Piotra i Pawła, obchodzona 29 czerwca, jest dniem szczególnej łączności z Następcą św. Piotra. Benedykt XVI w tym właśnie dniu obchodzi rocznicę święceń kapłańskich. Z okazji diamentowego jubileuszu kapłani zachęcani są do złożenia duchowego daru – 60 godzin adoracji eucharystycznej.

29 czerwca br. przypada 60. rocznica święceń kapłańskich papieża Benedykta XVI. W związku z tym jubileuszem Kongregacja ds. Duchowieństwa zaproponowała, by diecezje, jak i poszczególni kapłani całego Kościoła ofiarowali Ojcu Świętemu 60 godzin adoracji eucharystycznej. Szczególną intencją tej modlitwy ma być prośba o uświęcenie kapłanów i nowe powołania kapłańskie. Zwłaszcza, że w niedługo, bo 1 lipca, przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, obchodzona jako Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów. W tym dniu może kończyć się 60-godzinna adoracja, jeśli jest podzielona na części.

Za 60 lat kapłaństwa Ojca Świętego Benedykta XVI dziękowali polscy biskupi zgromadzeni w Licheniu i Włocławku na zebraniu plenarnym w dniach 24-26 czerwca. Przedstawiciele Episkopatu tradycyjnie wezmą też udział w Mszy św., jaką nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore będzie celebrował w bazylice św. Krzyża w Warszawie w uroczystość świętych Piotra i Pawła, 29 czerwca o godz. 16.30.

W uroczystość świętych Piotra i Pawła zbierana jest w kościołach składka, tzw. świętopietrze, czyli ofiara na potrzeby Stolicy Apostolskiej.

Papież Benedykt XVI święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1951 r. w katedrze we Fryzyndze z rąk kard. Michaela Faulhabera. W tym dniu został wyświęcony także brat papieża, ks. prałat Georg Ratzinger. Jubileusz 60-lecia kapłaństwa będą świętować obaj w Watykanie.

Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów wprowadził Jan Paweł II. Obchodzony jest on od 1995 r. w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, przypadającą zawsze w piątek po oktawie Bożego Ciała.

Na zdjęciu: 29 czerwca 1951 Georg i Joseph Ratzinger przyjmują święcenia kapłańskie w katedrze w Freising.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.