Modlitwa o pokój aktualna (niestety) zawsze

1 styczeń to Światowy Dzień Modlitw o pokój. I oto agencje prasowe donoszą nam straszliwą informację. Napisałem w tytule :modlitwa o pokój aktualna (niestety) zawsze, ponieważ marzy mi się czas, gdy nie będzie się trzeba modlić o pokój, że on wreszcie zapanuje wszędzie…
Informacja z dnia 1 stycznia 2011:
Watykan potępił zamach bombowy na koptyjski kościół w Aleksandrii w Egipcie, w którym w nocy z piątku na sobotę zginęło 21 osób, a ponad 40 zostało rannych. Rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi nazwał atak „straszliwą przemocą”.

Zamachu dokonał prawdopodobnie terrorysta-samobójca po północy, gdy wierni właśnie wychodzili z kościoła.

„Jesteśmy wstrząśnięci tą nową straszliwą przemocą, do której doszło przy okazji ważnej uroczystości religijnej. Papież został o niej poinformowany, jest głęboko poruszony i zasmucony tymi wydarzeniami” – oświadczył ks. Lombardi w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego.

Dodał następnie: „Jak widać plany nienawiści nie chcą dać wytchnienia w swej zabójczej walce przeciwko życiu osób i pokojowi. Krew niewinnych płynie rzekami. Konieczne jest zaangażowanie wszystkich, by skutecznie przeciwstawić się nienawiści”.

„W tym dramatycznym momencie zapewniamy o naszej bliskości z ugodzoną wspólnotę koptyjską i wyrażamy nasze głębokie pragnienie pokoju oraz bezpieczeństwa dla całego narodu egipskiego” – powiedział watykański rzecznik.

Słowa potępienia zamachu przed kościołem koptyjskim w Aleksandrii napłynęły w  sobotę również m.in. od zwierzchnika Kościoła anglikańskiego, arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa i od łacińskiego patriarchy Jerozolimy Fuada Twala.

Zwierzchnik Kościoła anglikańskiego arcybiskup Canterbury potępił w sobotę zamach dokonany przed kościołem koptyjskim w Aleksandrii na północy Egiptu, w którym zginęło 21 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Wierni w chwili, gdy doszło do zamachu, wychodzili ze świątyni po mszy św. odprawionej z okazji Nowego Roku.

„Atak przeciwko chrześcijanom w Aleksandrii jest kolejnym i strasznym przypomnieniem o ucisku społeczności chrześcijańskiej na Bliskim Wschodzie, przywołuje okrucieństwa ostatnich tygodni” – ocenił arcybiskup Canterbury w komunikacie, zapewniając Koptów i inne grupy chrześcijan w Egipcie o głębokim smutku z powodu tego, co się stało, i o nieustającym wsparciu i modlitwie.

O odwagę do chrześcijan na Bliskim Wschodzie zaapelował w sobotę łaciński patriarcha Jerozolimy Fuad Twal. „Ta nowa masakra musi nas skłonić do refleksji nad naszym powołaniem chrześcijan w tym regionie, który nie może zrezygnować z krzyża” – podkreślił.

„Jeśli Ty zsyłasz nam więcej krzyża, daj nam odwagę, by iść w Twe ślady” – powiedział patriarcha kierując słowa inwokacji do Chrystusa.

Liczba ofiar śmiertelnych wybuchu bomby przed kościołem w Aleksandrii wzrosła do 21, kilkadziesiąt osób odniosło obrażenia. Zamach spowodował uliczne zamieszki – poinformowało w sobotę egipskie ministerstwo zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.