W Środę Popielcową, na znak żałoby i pokuty, posypaliśmy głowy popiołem. Popiół pochodzi z zeszłorocznych palm poświęconych w Niedzielę Palmową. Tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (można spożyć trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta). Reguła dotycząca wstrzemięźliwości dotyczy wiernych powyżej 14. roku życia, a post ścisły, osoby pełnoletnie, aż do 60. roku życia. Kościół zaleca jednak udział w liturgii, ze względu na pokutny charakter dnia rozpoczynającego Wielki Post. Obrzędowi posypania głów popiołem towarzyszą słowa: “Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” albo: “Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Wielki Post jest przede wszystkim czasem pokuty i nawrócenia. Wspominając słowa Chrystusa, Kościół na ten okres przypomina trzy drogi przybliżenia się do Boga: post, jałmużnę i modlitwę.
W tym roku w naszej parafii:
– w każdy czwartek od godz. 17:30 w Kościele Filialnym przed wystawionym Najświętszym Sakramentem modlić się będziemy TAJEMNICĄ SZCZĘŚCIA – modlitwami związanymi z objawieniami św. Brygidy, które są uwielbieniem i rozmyślaniem nad męką, cierpieniem i śmiercią Pana Jezusa.
– w każdy piątek /w Kościele Parafialnym/ po Mszy św. wieczornej Droga Krzyżowa,
– w każdą niedzielę o godz. 7:40 /w Kościele Filialnym/, a po Mszy św. o godz. 10:00 /w Kościele Parafialnym/ śpiewać będziemy Gorzkie Żale.