Parafialna pielgrzymka „SYCYLIA ORAZ POŁUDNIOWE WŁOCHY” 23.09-01.10.2024 r.

PROGRAM:

Dzień 1
Zbiórka uczestników wyjazdu o godz. 7:00  w Czerwonaku, przejazd na lotnisko do Wrocławia. Wylot do Neapolu planowany jest na godzinę 11:25. Po lądowaniu (około 13:30) i odebraniu bagaży udamy się na zwiedzanie Neapolu, gdzie zobaczymy miedzy innymi: Katedrę, Piazza del Plebiscito z Bazyliką San Francesco di Paola, Palazzo Reale, Teatro San Carlo – klejnot Neapolu, jeden z największych teatrów operowych w Europie; neorenesansową Galerię Umberto I oraz Castel Nuovo. W Neapolu udamy się również do kościoła św. Józefa, gdzie znajdują się szczątki Sługi Bożego ks. Dolindo Ruotolo. Jego nazwiskiem jest podpisana prorocza wiadomość z dnia 2 lipca 1965 roku na temat obalenia komunizmu przez polskiego papieża. Ksiądz Dolindo znany jest również w Polsce jako ten, któremu Jezus zostawił potężną modlitwę „Jezu, Ty się tym zajmij”. Nocleg w okolice Neapolu.

Dzień 2
Tego dnia udamy się do Pompei, miasta zasypanego popiołami Wezuwiusza 24.08.79 roku. Dzień ten więc – ostatni dzień Pompejów – stał się zarazem początkiem ich nieśmiertelności (w czasie naszego pobytu w tym mieście mamy zaplanowane zwiedzanie wykopalisk archeologicznych). 1800 lat później nieopodal zaczęły wyrastać Nowe Pompeje – ściśle związane z tutejszą świątynią – sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, dziełem błogosławionego Bartłomieja Longo, który w roku 1876 i umieścił w kościółku parafialnym w Pompejach obraz Matki Bożej Różańcowej. Od tej chwili w tym miejscu wydarzyło się wiele cudownych uzdrowień, a wierni otrzymywali liczne łaski. W związku z rozrastającym się kultem wyrosła tutaj piękna bazylika Matki Bożej Różańcowej, do której przybywają pielgrzymi z całego świata. Po wyczerpaniu programu przejazd  do Monte Sant’ Angelo – miasta znajdującego się na wysokości około 850 metrów nad poziomem morza. Szczególnie żywy jest tutaj kult Świętego Michała Archanioła. Źródłem tego kultu są cztery objawienia, które miały miejsce na przestrzeni wieków. Według tradycji Grota, która jest centralnym miejscem Sanktuarium, cieszy się tytułem Niebiańskiej Bazyliki, gdyż jako jedyna świątynia na świecie nie była ona nigdy poświęcona ręką ludzką. Na nocleg udamy się do San Giovanni Rotondo.

Dzień 3
Dzień rozpoczniemy od pobytu w San Giovanni Rotondo, w którym to mieście przebywał Ojciec Pio. Jadąc tam pamiętać należy, że w czasie życia tego Świętego, miejsce to było zapomniane przez ludzi – tam właśnie miał nabrać pokory Ojciec Pio. Po przyjeździe odwiedzimy Sanktuarium tego wielkiego Świętego naszych czasów. Będziemy mieli możliwość modlitwy przy Jego grobie, jak również będziemy mogli zobaczyć małe muzeum z przedmiotami związanymi ze Św. Pio z Pietrelciny. Około godziny 11.00 nastąpi wyjazd do Bari – stolicy Apulii. Bari w czasach rzymskich była małą osadą, która rozrosła się między VI i X wiekiem. Wtedy  właśnie miasto stało się największym portem południowo-wschodniej Italii. Nas w Bari szczególnie będzie interesować Bazylika Św. Mikołaja. Święty ten urodził się prawdopodobnie w bogatej rodzinie zamieszkałej w Patarze w 270 roku n.e. Wybrany został biskupem zaniedbanej podówczas diecezji Myry (obecnie Demre w Turcji), którą zarządzał z wielką troską i wiarą. Tam właśnie zasłynął swą świętością, zapałem i cudami. Zmarł ok. 350 r. Gdy Myra dostała się w ręce Saracenów, miasta włoskie wykorzystały okazję, by zdobyć relikwie Mikołaja. Zostały one wykradzione przez kupców włoskich i dotarły do Bari na południu Włoch w roku 1087. W Bazylice Św. Mikołaja prócz jego grobu, znajduje się między innymi grób Królowej Bony – żony Zygmunta Starego. W dalszej części dnia przejazd do do Alberobello – stolicy „Krainy Trulli”. Trulle to dziwaczne okrągłe budowle o stożkowatych dachach, wewnątrz sklepione kopulisto, budowane bez zaprawy. Trzeba koniecznie zobaczyć ten wręcz bajkowy krajobraz, gdzie nawet kościół przypomina domek krasnoludków. Z uwagi na niezwykłą wartość kulturową i historyczną tego typu zabudowania zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg w okolicach Alberobello.

Dzień 4
Po śniadaniu udamy się do Matery – Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2019. Było kręconych tutaj wiele scen do znanych filmów jak np. „Pasja” Mela Gibsona (wówczas Matera była wykorzystana w filmie jako Jerozolima). Miasto znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest uważana za jedno z najstarszych miast na świecie. Największym zabytkiem miasta jest dzielnica Sasso, w której możemy znaleźć m. in. domy i kościoły wykute w skale. Dalszą część dnia spędzimy na przejeździe na Sycylię. Nocleg w okolicach Taorminy.

Dzień 5
Po śniadaniu przejazd do Katanii – drugiego największego miasta na Sycylii i jednego z większych na terenie Włoch. Miasto od setek lat rozwija się w cieniu Etny – jej erupcje wielokrotnie niszczyło miasto, które jednak nigdy się nie poddawało i zawsze się odbudowywało. Zwiedzanie rozpoczniemy przy Katedrze św. Agaty, by potem zagłębić się w uliczki i poznać uroki miasta. Tego dnia odwiedzimy także przepiękną Taorminę, nazywaną często perłą Sycylii. W Taorminie przewidziany jest czas wolny –  każdy będzie miał okazję przespacerować się od Bramy Messyńskiej do Bramy Katańskiej, pomiędzy którymi znajduje się główny deptak w mieście. Po wyczerpaniu programu przejazd powrót na nocleg z dnia poprzedniego.

Dzień 6
Tego dnia zaplanowany mamy wyjazd na największy czynny wulkan Europy – Etnę (wjazd na wysokość około 1900 m. n.p.m.  autokarem, skąd istnieje możliwość za dodatkową opłatą (około 64€) wjazdu kolejką linową i następnie autobusikami górskimi w okolice krateru na wysokość około 3300 m. n.p.m. Na zboczach Etny znajduje się inna atrakcja turystyczna – przełom rzeki Alcantara (Gole dell’ Alcantara). Dolina rzeki ma głębokość kilkudziesięciu metrów. Na ścianach widoczne są kolumny bazaltowe – formy skał wulkanicznych powstałe dzięki szybkiemu stygnięciu lawy. W miejscu  tym, gdzie prawie nigdy nie dochodzą promienie słoneczne, woda jest bardzo zimna, więc wizyta w Gole dell’ Alcantara, podczas gorącego, sycylijskiego lata, należy do niezwykle przyjemnych. Powrót na nocleg do hotelu.

Dzień 7
Po śniadaniu udamy się na dalsze poznawanie wyspy. Tego dnia zwiedzimy największe sanktuarium na terenie Sycylii. Syrakuzy – niegdyś jedno z potężniejszych miast w Europie, założone przez Greków w VIII w. p.n.e. W mieście tym odwiedzimy Teatr Grecki z V w. p.n.e., oryginalne ogrody wśród skał dawnych kamieniołomów wraz z pobliską grotą, którą malarz Caravaggio nazwał Uchem Dionizosa – niespotykane efekty akustyczne. Syrakuzy to miasto,  gdzie historia z czasów greckich, w tym czasów Archimedesa, przeplata się z historią Łez Matki Bożej – Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej jest jednym z większych sanktuariów w Europie, nawiedza je rocznie około 3 miliony pielgrzymów. Nocleg tego dnia planowany jest w okolicach Cefalu.

Dzień 8
Tego dnia udamy się  do Sanktuarium w Tindari. Otaczana kultem jest tutaj figurka Czarnej Madonny, której historia owiana jest licznymi legendami. Najprawdopodobniej jeden ze statków płynących do Konstantynopola osiadł na mieliźnie w pobliżu Tindari i na pamiątkę tego wydarzenia postanowiono wybudować Sanktuarium, w którym umieszczono figurkę Maryi, która była przewożona na tym statku. W drodze na nocleg odwiedzimy także Cefalu, miejscowość portową leżącą u stóp skały Rocc, gdzie w 1131 roku uratował się król Roger II. Król zobowiązał się za uratowanie wybudować katedrę, w której od XII wieku znajduje się mozaika przedstawiająca Jezusa objawiającego światu Ewangelię (symbol Roku Wiary). Chrystus Pantokrator wyłania się z absydy katedry i ma jasne włosy jak Normanowie, czarne brwi i brodę jak Arabowie, zaś nosowi i ustom nadano kształty greckie. Powrót na nocleg do hotelu.

Dzień 9
Tego dnia udamy się na poznawanie stolicy Sycylii – Palermo. W mieście tym zobaczymy między innymi Katedrę, Pałac Normanów, a także słynne Katakumby Kapucynów, w których można zobaczyć blisko 8000 mumii chowanych tutaj począwszy od XVI w. W Palermo jest także przewidziany czas wolny. Tego dnia mamy również zaplanowane nawiedzenie Monreale, gdzie króluje romańska katedra (najpiękniejszy normańsko-sycylijski kościół we Włoszech) ufundowana w 1174 przez Wilhelma II Sycylijskiego. Katedra to wspaniałe dzieło sztuki, w środku jest ozdobiona tysiącami metrów kwadratowych mozaik ze scenami z Pisma Świętego – przykład Biblii dla ubogich. Po realizacji programu przejazd na lotnisko w Palermo skąd o godzinie 19:35 nastąpi wylot do Berlina. Lądowanie w Berlinie planowane jest na godzinę 22:20. Po odebraniu bagaży transfer na miejsce zbiórki z dnia pierwszego, gdzie nastąpi zakończenie pielgrzymki

Cena: 2190 PLN + 740 Euro
Warunkiem zapisania się na wyjazd jest dostarczenie prawidłowo wypełnionego zgłoszenia oraz wpłacenia zaliczki  w wysokości 1000 PLN; pozostała kwota najpóźniej do 30 dni przed rozpoczęciem wyjazdu.

Cena obejmuje:
– przelot samolotem na trasie Wrocław–Neapol oraz Palermo -Berlin
– transfer lotniskowe,
– przejazdy autokarem wyposażonym w klimatyzację,
– zakwaterowanie w hotelach *** – pokoje 2,3 osobowe,
– śniadania od 2-go do 9-go dnia i obiadokolacje od 1-go do 8-go dnia,
– opiekę pilota (oraz przewodnika lokalnego w miejscach do tego wymaganych),
– składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
– ubezpieczenie KL, NNW i BP.

Cena nie obejmuje:
– opłat związanych z realizacją programu oraz opłaty za zestaw do oprowadzania grup (ok.  90€/os.),
– wjazdu kolejką na Etnę (chętni płacą indywidualnie),
– ewentualnej dopłaty do pokoju 1-os. w wysokości 1200 PLN/os. za cały wyjazd,
– napojów do obiadokolacji,
– wydatków osobistych,

UWAGA!
– Uczestnik zobowiązany jest do posiadania ważnego dowodu osobistego na czas trwania pielgrzymki.
– Strój do zwiedzania miejsc świętych powinno cechować: zakryte ramiona, bardzo skromny dekolt oraz przykryte kolana (kobiety mogą być w spodniach) – poza miejscami świętymi strój dowolny.
– Uczestnik może skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia od rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej. Chęć dodatkowego ubezpieczenia należy zgłosić przed podpisaniem umowy.
– Dopuszczalny bezpłatny bagaż rejestrowany: 20kg, oraz mały bagaż podręczny.
– Program ma charakter ramowy – kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
– Godziny rejsów samolotowych mogą ulec zmianie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.